Click

Duben 2009

Motor - dokončení a záběh

Duben začal slibně a dočkal jsem se poslední dodávky dílu na stavbu motoru a pustil jsem se do práce na dokončení.

Nová zdvíhatka Comp cams jsem lehce pokropil olejem. Spodek namazal specilální vazelínou pro záběh motoru Nová vahadla Com Cams Magnum jsou připravena k montáži.
Teď nastává práce seřízení ventilového rozvodu. Nově objednané tyčky Comp Cams Magnum z tvrzené oceli. Každý ventil musí dostat tyčku se správnou délkou, jejichž správné určení jsem popisoval v jendom z minulých článků. Nastavení u tehoto typu rozvodu (adjustabe rail type rocker arms) se provádí tak, že jemně dotahujete vahadlo a kroutíte s tyčkou. Jakmile ucítíte náznak malého tření tak stop. Následně ještě půl otáčky a zdvíhátko by mělo mít správné předpětí pružinky. Následujě montáž těsnění sání. Těsnění u hlav je dobré přilepit plošným těsnícím tmelem.
PTo samé lepidlo na dosedací stranu těsnění. Vodní kanály je dobré zatmelit silikonovým tmelem. Korková těsnění mezi sáním a blokem byla v manuálu doporučena nahradit asi 6 mm silným proužkem silikonového tmelu.
a instalace sání Edlebrock Performer na těsnění. Pod korková těsnení ventilových vík se nedává žádný tmel ani lepidlo. Na obrázku je i nainstalované benzinové čerpadlo a čidlo tlaku oleje pro ručičkový ukazatel.
Instalován karburátor Holley 4160, původní alternátor, čerpadlo posilovače a sportovní vrtule Flex-a-Lite. a výsledek.... Instalováno zapalování. Rozdělovač Accel. Nastaven byl odtrh palce rozdělovače a záběhový předstih cca 10 stupnů. Nové kabely svíčky a indukční cívka Accel.

Nyní nastal slavnostní okažmik, na který jsme se těšili už celý rok a to spuštění a záběh motoru. Řeknu vám, slyšt po dlouhé době zvuk vlastní V8mičky opravdu stojí za to. Video ze záběhu můžete shlédnout zde.

Do motoru s tímto typem vačky (Flat Tappet)musí přijít olej s vysokým obsahem zinku tzv. ZZDP. Bohužel dnešní oleje kvůli ekologickým limitů jej už obsahují minimálně. Při použití nesprávného oleje hrozí vysoké riziko zničení vačkového hřídele. To bylo údajně i potvrzeno v průběhu 90 let v USA. kdy výrobci potichu přešli na nové typy a majitelé starších V8 motorů s nimi měli velmi mnoho problémů. Abych neponechal nic náhodě, dopátral jsme se, že jeden z mála olejů s vyšším obsahem zinku je např. olej Valvoline racing 20w50. A pro jistotu jsem pro záběh použil i speciální aditivum objednané ze Summit racing. Pro záběh vačky je kritických prvních 30 minut běhu motoru. Otáčky motoru be měly být v rozmezí 2000-2500 za minutu po dobu 30 minut.
Na záběh jsem se dostatečně připravil. Před motor postavil nový chladič a naplnil chladicí okruh vodou a chladičem nechal neustále protékat malý proud vody studené vody z vodovodu
Autobaterie 60Ah (600 A startovací proud) měla s novým motorem dost práce, proto jsem dal paralelně ještě jednu.
Po nasátí benzínu do karburátoru chytil motor okamžitě a my (i sousedi široko daleko :-) uslyšeli poprvé burácení V8mičky.
Pomocí otáčkoměru z roku 1944 po dědovi jsem nastavil otáčky na 2300 za minutu.
Bohužel naše nadšení netrvalo dlouho a asi po 4 minutách začal z chladiče tryskat gejzír vody. Motor jsme okamžitě vypnuli a začali zjišťovat co se stalo. Už mi v hlavě začínaly běhat černé myšlenky, co jsme udělali špatně. Nakonec nás napadlo, že by tento problém mohl být způsoben termostatem. Zdálo se to logické i k okamžiku, kdy z motoru začala téci voda. Při běhu na relativně vysokých otáčkách je nejprve termostat uzavřen a motor jede na vnitřní okruh. Protože dojde k poměrně rychlému ohřevu vody, termostat náhle otevře a veškerá vařící voda se tlakem nahrne do chaldiče a způsobí onen gejzír, který mě málem opařil. Jali jsem se tuto teorii ověřit a termostat uplně ostranili. Další den jsme záběh zkusili znovu a opravdu motor i chlazení fungovalo na 100 %. Záběh trval celých 30 minut. Spáli jsme při něm asi 8 litru benzinu. Brácha infračerveným pyrometrem neustále kontroloval teplotu motoru. Jen pro zajímavost, naměřili následující hodnoty.

 • Hlavy v zadní části :80-90 C
 • Hlavy u svodu 110-120 C
 • Svody: 600 C
 • Příprava před prvním spuštěním. Starý německý otáčkoměr z roku 1944 po dědovi. Pro naše účely plně postačuje.
  Přísada do oleje pro záběh motoru. Celkem jsme nalili asi 5 litru oleje Valvoline Racing 20W50 a asi půl litru této vodičky. ...a V8mička běží .

  Čalounění sedadel

  Na pár dní jsme se s bráchou změnili v čalouníky sedadel. Protože to je jedna z dalších věcí kterou jsem v žiotě neviděl ani z dálky , tak sem alespoň nastudoval ruzné postupy na internetu abych alespoň něco pochytil. Rámy sedadel jsem měl již připrevený, opískovaný a nalakovaný z loňska. Čalounění je původní na míru ušité v USA pro model Mach 1 v originální vinilové kožence i odpovídající barevné kombinaci Vermillion red - Black inserts. Zde uvádím mnou zvolený postup.

  Krabice obsahuje čalounění předních i zadního sedáku.
  Rám předního sedáku je již připravn od loňska. Můžeme začít.
  uta gramáže 360 zakoupená v metráži v Řempu. Jutu jsem vystřihl na požadovný tvar a sponkami přichytil k rámu. Okraj jsme vyztužil proužkem geotextilie, což je takový filc z odpadových tkanin a přilepil alkaprenem. Původní H rám ze starého molitanu sedačky jsem opískoval a následně opětovně použil a přichytil sponakmi k pružinám. Zde je nutné přesně dodržet umístění vzhledem k zářezům k molitanu takže je to nutné dobře rozměřit.
  Aby čalounění sedělo a drželo tvar je přichyceno pomocí spousty drátů. Ja jsme koupil za par kaček pružné dráty v modleářskyým potřebách v průměrech 2 a 3 mm. Nařezal na správné rozměry a ostré konce nahřál letlampou a ohnul do očka. ... a pro jistotu nalakoval, aby nerezly.
  Zde vidíte kleště na sponky. Vpravo, ty malé jsou takové čínské šmejdy co nic nevydrží a hned prasknou . Na druhou stranu se s nimi snáze pracuje protože mají menší čelisti a všude se dostanou. Vlevo jsou robustnější a větší klešte. Před usazením molitanu jsem obě strany nastříkal lepidlem ve spreji např. (Dinitrol , UHU,..)
  Molitan se přilepí k rámu. a následně se přichytí dráty sponkami přes molitan k drátům vespodu. U sedáku to šlo docela dobře, ale u opěradla to bylo hodně náročně kvůli silnému molitanu.
  Čalounění se otočí naruby. Je dorbé jej nahřát u kamen nebo na slunci. Lépe se s ním pracuje , je měkčí a snáze vyhlazují různé vlny. Do všitých návleků se vloží dráty a postupně se sponkami přichycuje k sedáku. Osvědčilo se mi nejdrříve spojit spodní zadní stranu. Nasledně vrchní dva dráty pak spodní stranové a ve finále přední spodní.
  Ještě doladit zespodu. Finálně je nutné vinyl vyhlazovat a tvarovat různé vlny a boule co se tvoří. Následně udělat díry pro šrouby (zde bych doporučil před natažením čalounění do děr našroubovat šrouby. Hlava šroubu se pod potahem hledá rozhodně lépe než malá dírka.
  Opěradlo se dělalo podobně. Zde je opravdu nutné přesně naměřit umístení U drátu k rámu. Přichycení molitanu kespodnímu U drátu nebyla rozhodně žádná zábava. Molitan byl hodně silný a sponku jej šlo procvaknout jen velmi obtížně.
  Natažení čalounění probíha obdobně. Mě se osvědčilo opět nejdříve uchytit vrchní zadní drát . Následně přední dráty a nakonec spodní vzadu.
  Zadní sedák je dvoudílný. Čalounění předních a zadního sedadla nám dalo asi 3 dny usilovné práce. Výsledek je zachycen zde. Myslím , že na to, že jsme toto dělali poprvé a prakticky bez zkušeností je výsledek perfektní.

  Lakování náprav, řízení

  Nová ramena nápravy i řízení byly z výroby nastříknuty jednou vrstvou černé matovky, což jsem tedy rozhodně nesheldal jako optimalní. A protože musíme mít na autě všechno perfektní lakoval jsem je do stříbrné. Zde jsem na doporučení zvolil obyčejný Hammerite. Dostatečně naředil do pistole a stříkl ve třech vstvách.

  stříkaní... Hotové díly přední nápravy.
  Nové zadní listové pružiny také...